Pompa ciepła z fotowoltaiką

Oszczędzaj coraz bardziej!.

Pompa ciepła z fotowoltaiką to doskonały pomysł. Jeśli stawiamy na ekologiczne, nowoczesne rozwiązania, które jednocześnie pozwolą nam na sporą oszczędność, warto zainteresować się właśnie tym tematem. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na inwestycję?

Pompa ciepła!

Bardzo często do ogrzewania wnętrza budynku oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej wybierana jest gruntowa pompa ciepła. Oznacza to, że ciepło jest pozyskane z gruntu. W obudowie pompy znajduje się zasobnik c.w.u. Grzywę grzewczą dopasowuje się w taki sposób, aby stosunek liczby uruchomień pompy ciepła do czasu jej pracy wynosił ok. 2:1. Warto na bieżąco analizować parametry pracy pompy ciepła, aby zapewnić urządzeniu optymalne warunki.

Przełoży się to na niskie koszty ogrzewania w przyszłości. Dla każdego inwestora liczy się przede wszystkim to, aby pompa ciepła pracowała płynnie. Aby tak się stało, należy zadbać o prawidłowy dobór krzywej grzewczej oraz o automatykę sterującą. Nowoczesne pompy ciepła pozwalają na ustalenie m.in. czasu pracy pompy ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu woda będzie ogrzewana wyłącznie wtedy, gdy będziemy tego potrzebować. Stopniowo podnosi się również temperaturę powietrza w pomieszczeniach, aby uzyskać komfort cieplny, zanim domownicy wrócą do czterech kątów. Pompa ciepła pracuje wtedy równo, nie ma dużego obciążenia w związku z potrzebą szybkiego podniesienia temperatury w całym domu. Ogrzewa stopniowo budynek.

Fotowoltaika!

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kWp dostarcza w ciągu roku nawet 980 – 1000 kWh energii elektrycznej. To niezwykle korzystne rozwiązanie, dlatego z każdym kolejnym rokiem widzimy panele fotowoltaiczne na dachach sporej liczby domów. Dla zaspokojenia potrzeb domu na ciepło oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej teoretycznie potrzebujemy instalacji o mocy 3,2 kWp. W praktyce może to wyglądać nieco inaczej. Polska wyróżnia się klimatem umiarkowanym. Zapotrzebowanie na ciepło, wzmożona praca pompy ciepła, występuje głównie w miesiącach zimowych. Wtedy właśnie natężenie promieniowania słonecznego jest niższe, mniejsza jest produkcja energii z paneli fotowoltaicznych. System opustów sprawia, że nadmiar energii produkowany w miesiącach letnich trafia do sieci. Możemy ją pobrać z powrotem w 70% lub 80% – odpowiednio dla instalacji powyżej 10 kW i do 10 kW zimą. Jak widać, połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i bloków.

Aktualności